W

Większość przewodników proponuje pierwsze spotkanie z przyrodą Islandii w tzw. Golden Circle. Jest to kilkugodzinna przejażdżka po najbliżej stolicy ulokowanych miejscach, z których Islandia słynie. W skład takiej wycieczki wchodzi m.in. wizyta w Parku Narodowym þingvellir, wodospad Gullfoss, dolina geotermalna  Haukadalur ze słynnym gejzerem Strokkur oraz Geysir (stąd nazwa). Sam þingvellir to miejsce spotkań Wikingów na dorocznym zebraniu o nazwie Alþing (930 r.). Znajduje się tam wąwóz oraz wodospad Oxafoss. Sam wąwóz to ciągnące się przez wiele kilometrów miejsce rozstępowania płyt tektonicznych. Idąc nim ma się wrażenie, że patrzą na nas twarze Wikingów zamknięte w kamieniu i dokładnie się nam przyglądają. Warto poświęcić trochę czasu i zwiedzić tę okolicę, zapoznając się z historią Wikingów i ich sposobem rozwiązywania sporów. Na terenie Parku znajdziemy również największe naturalne jezioro Islandii Pingvallavatn.

Z parku niedaleko do doliny Haukadalur, gdzie można podziwiać wybuchający regularnie gejzer Strokkur, oraz ten od którego wszystkie inne wzięły nazwę czyli Geysir (niestety po ostatnich trzęsieniach ziemi wybucha bardzo rzadko).

Ukoronowaniem pętli jest wodospad Gullfoss, którego wielkość budzi respekt. Wszystkie te cuda można obejrzeć w tej galerii.